Newsday Scribble Live

Election Day on LI

Newsday staff reported from around Long Island, sharing stories, photos and videos of voters and candidates.

  • Tom Suozzi reflects on his campaign, his future and hopes for Nassau County. Videojournalist: Tara Conry

  • Newly reelected Nassau County Exec Ed Mangano talks about plans for the future. Videojournalist: Brittany Wait

  • See below for key results and see full results here

    Nassau County Executive: Edward Mangano (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County District Attorney: Kathleen M. Rice (DEM, IND, WOR)
    Nassau County Comptroller: George Maragos (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Clerk: Maureen C. O'Connell (REP, CON, IND, TR)

    Nassau County Legislator, 1st Legislative Dist.: Kevan M. Abrahams (DEM, IND, WOR)
    Nassau County Legislator, 2nd Legislative Dist.: Robert J. Troiano (DEM, GR, IND, WOR)
    Nassau County Legislator, 3rd Legislative Dist.: Carrie Solages (DEM, IND, WOR)
    Nassau County Legislator, 4th Legislative Dist.: Denise A. Ford (DEM, REP, CON, IND)
    Nassau County Legislator, 5th Legislative Dist.: Laura Curran (DEM, IND, WOR)
    Nassau County Legislator, 6th Legislative Dist.: Francis X. Becker Jr. (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 7th Legislative Dist.: Howard J. Kopel (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 8th Legislative Dist.: Vincent T. Muscarella (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 9th Legislative Dist.: Richard J. Nicolello (REP, CON, IND)
    Nassau County Legislator, 10th Legislative Dist.: Ellen W. Birnbaum (DEM, GR, IND, WOR)
    Nassau County Legislator, 12th Legislative Dist.: Michael Venditto (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 13th Legislative Dist.: Norma L. Gonsalves (REP, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 14th Legislative Dist.: Laura M. Schaefer (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 15th Legislative Dist.: Dennis Dunne, Sr. (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 16th Legislative Dist.: Judith A. Jacobs (DEM, IND, WOR)
    Nassau County Legislator, 17th Legislative Dist.: Rose Marie Walker (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 18th Legislative Dist.: Donald MacKenzie (REP, CON, IND, TR)
    Nassau County Legislator, 19th Legislative Dist.: David W. Denenberg (DEM, IND, WF)

    Suffolk County Legislator, 1st Legislative Dist.: Albert J. Krupski Jr (DEM, CON, IND)
    Suffolk County Legislator, 2nd Legislative Dist.: Jay H. Schneiderman (DEM, WOR, IND)
    Suffolk County Legislator, 3rd Legislative Dist.: Kate M. Browning (DEM, WOR, IND)
    Suffolk County Legislator, 4th Legislative Dist.: Thomas Muratore (REP, CON, IND)
    Suffolk County Legislator, 5th Legislative Dist.: Kara Hahn (DEM, WOR, IND)
    Suffolk County Legislator, 6th Legislative Dist.: Sarah S. Anker (DEM, WOR, IND)
    Suffolk County Legislator, 7th Legislative Dist.: Robert T. Calarco (DEM, WOR, IND)
    Suffolk County Legislator, 8th Legislative Dist.: William J. Lindsay III (DEM, WOR, IND)
    Suffolk County Legislator, 9th Legislative Dist.: Monica R. Martinez (DEM, IND)
    Suffolk County Legislator, 10th Legislative Dist.: Thomas Cilmi (REP, CON, IND)
    Suffolk County Legislator, 11th Legislative Dist.: Thomas F. Barraga (REP, CON, IND)
    Suffolk County Legislator, 12th Legislative Dist.: John M. Kennedy Jr (REP, CON, IND)
    Suffolk County Legislator, 13th Legislative Dist.: Robert Trotta (REP, CON)
    Suffolk County Legislator, 14th Legislative Dist.: Kevin J. Mc Caffrey (REP, CON)
    Suffolk County Legislator, 15th Legislative Dist.: DuWayne Gregory (DEM, IND, WOR)
    Suffolk County Legislator, 16th Legislative Dist.: Steve Stern (DEM, IND, WOR)
    Suffolk County Legislator, 17th Legislative Dist.: Louis D'Amaro (DEM, CON, WOR, IND)
    Suffolk County Legislator, 18th Legislative Dist.: William "Doc" Spencer (DEM, WOR, IND)

    BABYLON
    Supervisor: Rich Schaffer (DEM, CON, WOR, IND)
    Town Clerk: Carol Quirk (DEM, CON, IND)

    BROOKHAVEN
    Supervisor: Edward P Romaine (REP, CON, IND)
    Superintendent of Highways: Daniel P Losquadro (REP, CON, IND)
    Town Clerk: Donna Lent (REP, IND)

    GLEN COVE
    Mayor: Reginald A. Spinello (REP, CON, IND)

    HEMPSTEAD
    Supervisor: Kate Murray (REP, CON, IND, TR)
    Town Clerk: Nasrin G. Ahmad (REP, CON, TR)

    NORTH HEMPSTEAD
    Supervisor: Judi Bosworth (DEM, GR, IND, WOR)
    Town Clerk: Wayne Wink (DEM, GR, IND, WOR)

    OYSTER BAY
    Superintendent: John Venditto (REP)
    Town Clerk: James Altadonna, Jr. (REP)

    SOUTHAMPTON
    Supervisor: Anna E Throne-Holst (DEM, WOR, IND)
    Superintendent of Highways: Alex D Gregor (DEM, WOR, IND)

    SOUTHOLD
    Superintendent of Highways: Vincent M Orlando (REP, IND)
Powered by ScribbleLive Content Marketing Software Platform

advertisement | advertise on newsday

@Newsday

advertisement | advertise on newsday